Studio Raven Software si dokázalo prosadit vznik odborů. Jde o druhou velkou odborovou organizaci videoherního průmyslu v USA. Pro vytvoření odborů hlasovalo 19 z 22 zástupců Národní rady pro pracovní vztahy prostřednictvím videohovoru.

Co vedlo k vytvoření odborů?

Cesta k vytvoření odborů byla pro Raven Software složitá již od samotného začátku. Celou mašinérii ohledně odborů a snahy narovnat pracovní podmínky ve studiu započala vlastně maličkost – propuštění dvanácti pracovníků z oddělení kvality (Quality Assurance). Propouštění pro nadbytečnost či z důvodu restrukturalizace týmů není v USA nic neobvyklého, avšak díky tomuto postupu započala pětitýdenní stávka. Tu nezastavilo ani oznámení, že se 500 pracovníků z částečného úvazku převede na plný úvazek.

Společnost Activision Blizzard již od začátku vytvoření odborů neuznávala a jasně naznačila, že nechce, aby 30 zvolených zástupců mělo jednat za práva ostatních. Nechala tedy rozhodnutí právě na Národní radě pro pracovní vztahy, která dnes vznik odborů podpořila.

Co bude dál?

Tím ovšem situace v Raven Software nekončí. Activision Blizzard je momentálně vyšetřován za dlouhodobé vyhrožování zaměstnancům a další poručování práv zaměstnanců. Dle agentury Bloomberg má státní zástupce k celému případů dostatek důkazů a již brzy je předá místnímu soudu, ačkoli se očekává, že se Activision Blizzard proti negativnímu rozsudku odvolá k federálnímu soudu.